Rodzaje soczewek kontaktowych
Soczewki kontaktowe są nowoczesną formą korekcji wad wzroku, która zdobywa coraz więcej zwolenników.
Ze względu na materiał, z jakiego są wykonane jak i przeznaczenie, soczewki kontaktowe dzielimy na:
- twarde
- miękkie
- soczewki kosmetyczne
- soczewki terapeutyczne
Twarde i miękkie soczewki kontaktowe
Twarde soczewki kontaktowe obecnie używane są do korekcji wysokich wad sferycznych i astygmatyzmu powyżej 3,0 Dcyl., do korekcji niezborności rogówkowej, soczewkowej i mieszanej (przednio — i tylnotoryczne i dwutoryczne), oraz do korekcji stożka rogówki i jej deformacji.
Wynalezienie materiałów hydrożelowych pozwoliło na produkcję miękkich soczewek kontaktowych, które bardzo szybko wypierają z rynku twarde soczewki kontaktowe, stosowane dzisiaj raczej w celach leczniczych niż korekcyjnych.
Używanie miękkich soczewek kontaktowych ma swoje wady i zalety
szybką adaptację, zaraz po założeniu na oko
duży komfort w noszeniu, brak bocznych ograniczeń w polu widzenia, nie parują przy zmianie pomieszczeń o innej temperaturze tak jak ma to miejsce przy używaniu okularów
w przypadku dużych wad wzroku lepsza ostrość widzenia, soczewka znajduje się bezpośrednio na oku
brak różnicy w grubości soczewek przy różnej mocy między oczami
edyny sposób na widzenie obuoczne jeżeli występuje jednostronna bezsoczewkowość
wymagają zdyscyplinowania użytkownika co do codziennej pielęgnacji
są droższe od okularów
istnieje możliwość niedotlenienia rogówki, powikłań spojówkowych i rogówkowych
od koniec dnia możliwy dyskomfort i uczucie suchego oka, szczególnie przy długotrwałej pracy przy komputerze, w pomieszczeniach klimatyzowanych
Soczewkami kontaktowymi możliwa jest korekcja praktycznie każdej wady wzroku:
- krótkowzroczności i nadwzroczności
- astygmatyzmu — niezborności soczewkowej i rogówkowej
- starczowzroczności — soczewkami progresywnymi, dwuogniskowymi lub monowizją czyli stosowaniem soczewek do dali na oku dominującym a do bliży na drugim oku.
Soczewki kosmetyczne i terapeutyczne
Soczewki kosmetyczne powstały z myślą o osobach, które chcą zamaskować defekty kosmetyczne na oku np. blizny powypadkowe na rogówce lub bielmo na źrenicy. Zastępują źrenicę, w przypadku trwałego jej poszerzenia, braku lub uszkodzenia tęczówki. Są to soczewki z kryjącym rysunkiem tęczówki, przezroczyste w centrum. Mogą być równocześnie korygujące. Zmieniają kolor oczu, rysunek tęczówki.
Soczewki terapeutyczne są to soczewki o wysokiej gazo przepuszczalności, aby do gojącej się rogówki dostarczyć jak największą ilość tlenu. Obecnie na rynku są to soczewki silikonowo hydrożelowe, które można pozostawić na oku na noc. Mają na celu zniesienie bólu związanego ze zmianami na rogówce. Ochronę uszkodzonej rogówki, przyspieszenie procesu jej gojenia. Przy używaniu tych że soczewek zalecane są częste kontrole.
Umów się na wizytę już teraz!
Zauważyłeś/aś coś niepokojącego, związanego ze swoim wzrokiem? Nie czekaj i umów się na diagnozę!
Badanie jest bezbolesne, a wizyta u optometrysty powinna odbywać się przynajmniej raz na rok, dzięki czemu można zapobiec pogłębianiu się wad wzroku lub wcześnie wykryć niepożądane choroby. W przypadku wykrycia takich chorób optometrysta może zalecić specjalistyczne badania oczu.